Tribunal Practice

Dr Freckelton QC has served as a part-time member of a number of tribunals, including as:

  • Lawyer Member, Mental Health Review Board of Victoria (6 terms, 1986-2014), including a period as Acting President in 2009-2010
  • Lawyer Member, Mental Health Tribunal of Victoria (2014-2021)
  • Community Member, Legal Member,  Psychosurgery Review Board of Victoria (4 terms, 1997-2005, 2010-2015)
  • Lawyer Member, Social Security Appeals Tribunal (2 terms, 1989-1993)
  • Lawyer Member, Medical Practitioners Board of Victoria (2 terms, 2000-2006)
  • Lawyer Member, Psychologists Registration Board of Victoria (4 terms, 1999-2007), including period as Acting President in 2005
  • Lawyer Member, Disciplinary Appeals Board of Victoria (1 term, 2005-2010)
  • Member, Suitability Panel of Victoria (3 terms, 2007-2016)
  • Pro tem member, Panel of Psychologists Registration Board of Tasmania (2009-2010)
  • Member (nominee of the Health Services Commissioner), Investigation Review Panel of Victoria (1 term, 2008-2011)
  • Lawyer Member, Northern Football League AFL Tribunal of Victoria (2 terms 2008-2009)